Fakty i mity na temat zielonych dachów
Zielone dachy nie są w Polsce szczególnie popularnym rozwiązaniem. Nie dziwi więc, że krąży wokół nich wiele mitów. Wyjaśniamy, które informacje dotyczące zielonych dachów są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki.
MIT: Zielone dachy to nowinka architektoniczna
Zielone dachy towarzyszą ludziom od starożytności. Wiszące ogrody Semiramidy, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, to przecież właśnie rośliny na dachu. W średniowieczu stosowali je wikingowie, w XVI wieku powróciły do łask na południu kontynentu, a w XIX wieku ich idea zaczęła rozwijać się w Niemczech. Na początku dwudziestego stulecia, spopularyzowane przez francuskiego architekta Le Corbusiera, zawędrowały do wszystkich zakątków globu.
FAKT: Zielone dachy wyciszają wnętrze budynku
Dzięki połączeniu podłoża, roślin i znajdującego się wewnątrz ich konstrukcji powietrza zielone dachy zapewniają dobrą ochronę przed uciążliwymi dźwiękami pochodzącymi z zewnątrz. Podłoże pochłania niskie częstotliwości fal dźwiękowych, rośliny zaś wysokie. Zielony dach jest w stanie zredukować poziom hałasu nawet o 8 decybeli. Choć może się wydawać, że to niezbyt wiele, wystarcza to, by ruch uliczny czy przelatujące samoloty były słyszalne prawie o połowę ciszej.
MIT: Zielone dachy są za ciężkie dla większości budynków
Zielone dachy nie są jednolitym systemem. Istnieje możliwość zastosowania różnych rozwiązań technicznych cechujących się różną wagą. Jeśli system zielonego dachu ma mieć niewielki ciężar, w roli warstwy wegetacyjno-magazynującej można zastosować geowłókninę magazynującą o niskiej wadze. W przypadku nowych budynków, które mają mieć zielony dach, jego waga uwzględniania jest na etapie projektu. Już istniejące dachy mogą z kolei zostać dodatkowo wzmocnione.
FAKT: Zielony dach przedłuża trwałość dachu
Zielony dach to doskonały sposób na zwiększenie trwałości dachu. Roślinność na dachu chroni pokrycie dachowe przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, deszczu, wiatru i wahań temperatury. W efekcie zielony dach jest w stanie dwu- albo nawet trzykrotnie przedłużyć żywotność pokrycia dachowego – do 60 lat, a nawet dłużej. Inwestycja w zielony dach zwraca się średnio w ciągu kilkunastu lat.
FAKT: Zielony dach można wykonać samemu
Zielone dachy różnią się między sobą stopniem skomplikowania. Nie zawsze do ich montażu konieczne jest jednak angażowanie fachowców. Prosty dach możesz zainstalować samemu. Skonsultuj się z naszym doradcą technicznym, który dobierze warstwy, a następnie wytłumaczy, jak możesz samodzielnie wykonać zielony dach.