Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czym jest rozchodnik i dlaczego jest idealną rośliną na zielony dach?

Wybór roślin na ekstensywny zielony dach nie jest sprawą prostą. Muszą charakteryzować się one między innymi niedużą wysokością oraz niewielkimi wymaganiami wegetacyjnymi. Jedną z najczęściej spotykanych roślin w ekstensywnych systemach zielonych dachów jest rozchodnik. Wyjaśniamy, dlaczego także nasze maty wegetacyjne porasta właśnie ta roślina.

Roślina ozdobna o niskim zapotrzebowaniu na wodę

Rozchodnik to rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Obejmuje kilkaset gatunków występujących przede wszystkim na półkuli północnej. W Polsce w stanie dzikim rośnie dziesięć gatunków rozchodnika, z czego dwa zostały wprowadzone przez ogrodników w XIX wieku. Wiele gatunków rozchodnika uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Większość z nich to sukulenty, co oznacza, że są przystosowane do życia w warunkach, w których dostępność wody jest ograniczona. Wykształciły tak zwaną tkankę wodną, która umożliwia jej magazynowanie, a ich straty wodne są bardzo niewielkie.

Czemu rozchodnik jest tak często spotykany na zielonych dachach?

O popularności rozchodnika jako rośliny w ekstensywnych systemach zielonych dachów decyduje kilka czynników. Warstwa podłoża ekstensywnego dachu zielonego nie może być zbyt gruba, aby nie być zbyt ciężka. Tymczasem system korzeniowy rozchodnika jest bardzo płytki, a jednocześnie rozległy. Sprawia to, że jest on wręcz idealnym wyborem na zielony dach. Dzięki wspomnianej zdolności do magazynowania wody rozchodnik doskonale radzi sobie w okresach suszy. Może wytrzymać bez wody przez bardzo długi czas; nie wymaga dużej ilości składników odżywczych oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Wyróżnia się też odpornością na choroby i szkodniki, różnice temperatur oraz intensywne promieniowanie słoneczne.

Nie można zapomnieć o walorach estetycznych rozchodnika. Matę wegetacyjną zielonego dachu porasta kilka odmian różnokolorowych rozchodników. Dodatkowo barwy zmieniają się w trakcie roku – na początku lata rośliny okrywają się zielonkawym kwiatostanem, by pod jego koniec, w sierpniu, przybrać barwę różową lub czerwoną, która utrzymuje się przez długi czas. W ofercie Xero Flor znajduje się kilka typów mat rozchodnikowych, których roślinność składa się nie tylko z rozchodników, ale także mchów oraz ziół. Niezależnie od kombinacji ciężar maty jest niewielki, dzięki czemu można ją zastosować na niemal każdym dachu. A warto to zrobić, bo zielony dach porośnięty rozchodnikiem będzie z pewnością wspaniałą ozdobą domu, wyróżniającą go spośród innych znajdujących się w okolicy.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne