Czym jest rozchodnik i dlaczego jest idealną rośliną na zielony dach?

Wybór roślin na ekstensywny zielony dach nie jest sprawą prostą. Muszą charakteryzować się one między innymi niedużą wysokością oraz niewielkimi wymaganiami wegetacyjnymi. Jedną z najczęściej spotykanych roślin w ekstensywnych systemach zielonych dachów jest rozchodnik. Wyjaśniamy, dlaczego także nasze maty wegetacyjne porasta właśnie ta roślina.

Roślina ozdobna o niskim zapotrzebowaniu na wodę

Rozchodnik to rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych. Obejmuje kilkaset gatunków występujących przede wszystkim na półkuli północnej. W Polsce w stanie dzikim rośnie dziesięć gatunków rozchodnika, z czego dwa zostały wprowadzone przez ogrodników w XIX wieku. Wiele gatunków rozchodnika uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Większość z nich to sukulenty, co oznacza, że są przystosowane do życia w warunkach, w których dostępność wody jest ograniczona. Wykształciły tak zwaną tkankę wodną, która umożliwia jej magazynowanie, a ich straty wodne są bardzo niewielkie.

Czemu rozchodnik jest tak często spotykany na zielonych dachach?

O popularności rozchodnika jako rośliny w ekstensywnych systemach zielonych dachów decyduje kilka czynników. Warstwa podłoża ekstensywnego dachu zielonego nie może być zbyt gruba, aby nie być zbyt ciężka. Tymczasem system korzeniowy rozchodnika jest bardzo płytki, a jednocześnie rozległy. Sprawia to, że jest on wręcz idealnym wyborem na zielony dach. Dzięki wspomnianej zdolności do magazynowania wody rozchodnik doskonale radzi sobie w okresach suszy. Może wytrzymać bez wody przez bardzo długi czas; nie wymaga dużej ilości składników odżywczych oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Wyróżnia się też odpornością na choroby i szkodniki, różnice temperatur oraz intensywne promieniowanie słoneczne.

Nie można zapomnieć o walorach estetycznych rozchodnika. Matę wegetacyjną zielonego dachu porasta kilka odmian różnokolorowych rozchodników. Dodatkowo barwy zmieniają się w trakcie roku – na początku lata rośliny okrywają się zielonkawym kwiatostanem, by pod jego koniec, w sierpniu, przybrać barwę różową lub czerwoną, która utrzymuje się przez długi czas. W ofercie Xero Flor znajduje się kilka typów mat rozchodnikowych, których roślinność składa się nie tylko z rozchodników, ale także mchów oraz ziół. Niezależnie od kombinacji ciężar maty jest niewielki, dzięki czemu można ją zastosować na niemal każdym dachu. A warto to zrobić, bo zielony dach porośnięty rozchodnikiem będzie z pewnością wspaniałą ozdobą domu, wyróżniającą go spośród innych znajdujących się w okolicy.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo