Czy zielone dachy stanowią skuteczną pomoc w walce ze smogiem?
Budowa zielonego dachu to niezwykle korzystne rozwiązanie. Poza poprawą estetyki w najbliżej okolicy konstrukcja te pełni również inne, dużo ważniejsze funkcje. Mowa tu m.in. o gromadzeniu wody opadowej, obniżeniu temperatury otoczenia czy redukcji hałasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy zielone dachy przyczyniają się także do redukcji zanieczyszczeń i mogą być skuteczną bronią w walce ze smogiem. Zapraszamy do lektury.
Czym jest smog?
Smog to zjawisko powstałe w wyniku nadmiernej emisji związków chemicznych, pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Po zmieszaniu z naturalnym powietrzem zanieczyszczenia te tworzą charakterystyczną smugę podobną do mgły. Unosząca się w powietrzu zawiesina zmienia naturalny skład atmosfery i stanowi realne zagrożenie zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i naturalnego środowiska. Może być przyczyną alergii, powodować choroby układu oddechowego (w tym szczególnie astmę) oraz sercowo-naczyniowego. Obecność smogu zwiększa zachorowalność na nowotwory oraz przewlekłe choroby płuc.
Za powstawanie smogu w największym stopniu odpowiedzialne są gospodarstwa domowe, które do ogrzewania budynków wykorzystują niskiej jakości paliwa stałe spalane w bezklasowych kotłach zasypowych – kopciuchach. Rozwój tego zjawiska związany jest również z działalnością zakładów przemysłowych oraz zwiększającym się stale ruchem drogowym (duża emisja spalin samochodowych).
W jaki sposób zielone dachy mogą pomóc w walce ze smogiem?
Fatalna jakość powietrza w wielu polskich miastach wymusza na inwestorach stosowanie rozwiązań mających realny wpływ na walkę z osadzającymi się zanieczyszczeniami. Jednym z nich jest budowa ekstensywnych systemów dachów zielonych. Stanowiące warstwę rośliną rozchodniki pochłaniają zawieszone w atmosferze pyły i gazy, przyczyniając się do oczyszczenia powietrza z toksyn. Mają także wpływ na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, ponieważ zamieniają pochłonięty gaz w życiodajny tlen.
Lekki dach zielony to doskonałe narzędzie do walki ze smogiem. Konstrukcja ta w ciągu roku może wchłonąć nawet do 20% szkodliwych związków chemicznych. Dzięki specyficznej budowie reguluje też wilgotność powietrza, co przekłada się na zwiększenia komfortu przebywania w najbliższej okolicy. Pośrednio przyczynia się również do redukcji emisji gazów przez urządzenia grzewcze używane w budynku. Dach z roślinnością ekstensywną charakteryzuje lepsza izolacyjność termiczna. Straty ciepła są przez to mniejsze. Do ogrzania obiektu potrzeba więc mniej paliwa niż w przypadku tradycyjnego pokrycia.