Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czy zielone dachy stanowią skuteczną pomoc w walce ze smogiem?

Budowa zielonego dachu to niezwykle korzystne rozwiązanie. Poza poprawą estetyki w najbliżej okolicy konstrukcja te pełni również inne, dużo ważniejsze funkcje. Mowa tu m.in. o gromadzeniu wody opadowej, obniżeniu temperatury otoczenia czy redukcji hałasu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czy zielone dachy przyczyniają się także do redukcji zanieczyszczeń i mogą być skuteczną bronią w walce ze smogiem. Zapraszamy do lektury.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko powstałe w wyniku nadmiernej emisji związków chemicznych, pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Po zmieszaniu z naturalnym powietrzem zanieczyszczenia te tworzą charakterystyczną smugę podobną do mgły. Unosząca się w powietrzu zawiesina zmienia naturalny skład atmosfery i stanowi realne zagrożenie zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i naturalnego środowiska. Może być przyczyną alergii, powodować choroby układu oddechowego (w tym szczególnie astmę) oraz sercowo-naczyniowego. Obecność smogu zwiększa zachorowalność na nowotwory oraz przewlekłe choroby płuc.

Za powstawanie smogu w największym stopniu odpowiedzialne są gospodarstwa domowe, które do ogrzewania budynków wykorzystują niskiej jakości paliwa stałe spalane w bezklasowych kotłach zasypowych – kopciuchach. Rozwój tego zjawiska związany jest również z działalnością zakładów przemysłowych oraz zwiększającym się stale ruchem drogowym (duża emisja spalin samochodowych).

W jaki sposób zielone dachy mogą pomóc w walce ze smogiem?

Fatalna jakość powietrza w wielu polskich miastach wymusza na inwestorach stosowanie rozwiązań mających realny wpływ na walkę z osadzającymi się zanieczyszczeniami. Jednym z nich jest budowa ekstensywnych systemów dachów zielonych. Stanowiące warstwę rośliną rozchodniki pochłaniają zawieszone w atmosferze pyły i gazy, przyczyniając się do oczyszczenia powietrza z toksyn. Mają także wpływ na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, ponieważ zamieniają pochłonięty gaz w życiodajny tlen.

Lekki dach zielony to doskonałe narzędzie do walki ze smogiem. Konstrukcja ta w ciągu roku może wchłonąć nawet do 20% szkodliwych związków chemicznych. Dzięki specyficznej budowie reguluje też wilgotność powietrza, co przekłada się na zwiększenia komfortu przebywania w najbliższej okolicy.  Pośrednio przyczynia się również do redukcji emisji gazów przez urządzenia grzewcze używane w budynku. Dach z roślinnością ekstensywną charakteryzuje lepsza izolacyjność termiczna. Straty ciepła są przez to mniejsze. Do ogrzania obiektu potrzeba więc mniej paliwa niż w przypadku tradycyjnego pokrycia.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne