Co rozumieć pod pojęciem higroskopijności w odniesieniu do wełny skalnej?
Wełna skalna to jeden z materiałów, które są wykorzystywane do budowy warstwy retencyjno-drenażowej w ekstensywnych systemach dachów zielonych. Ta specjalna odmiana wełny mineralnej jest znakomitym podłożem do rozwoju roślin. Aby jednak materiał ten spełniał swoją funkcję, musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Jedną z nich jest higroskopijność. Co to znaczy, że wełna jest higroskopijna? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.
Czym jest higroskopijna wełna skalna?
Higroskopijna wełna skalna to jedna z odmian znanej powszechnie wełny mineralnej. Zbudowana jest bazaltu i wapieniu, dzięki czemu wyróżnia się dużą lekkością. To wodoprzepuszczalny materiał charakteryzujący się znakomitą retencją wodną, czyli zdolnością do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas. Po osiągnięciu maksymalnego stanu nasycenia odprowadza nadmiar wody, nie gnije i nie traci swoich właściwości pod wpływem czasu.
Jest to surowiec niepalny i odporny na szkodliwe działanie ognia. Jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla konstrukcji dachu, jak i jego użytkowników. Produkt nie zawiera bowiem substancji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia – jest zgodny z surowymi wymogami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska naturalnego.
Warstwa retencyjno-drenażowa z higroskopijnej wełny skalnej
Warstwa retencyjno-drenażowa odpowiada za magazynowanie wody niezbędnej do prawidłowego rozwoju roślin. Jest to warstwa środkowa, na której układane są maty rozchodnikowe z roślinnością ekstensywną. Materiał użyty do jej wykonania musi charakteryzować się dużą trwałością, odpornością na ogień, mróz oraz nadmierne promieniowanie UV. Najbardziej pożądaną cechą jest jednak zdolność do wchłaniania wilgoci, czyli higroskopijność. Dzięki tej właściwości surowiec gromadzi wodę, a następnie oddaje ją znajdującym się powyżej roślinom.
Warstwa retencyjno-drenażowa wykonana z higroskopijnej wełny skalnej pełni funkcję rezerwuaru wody dla hodowanych roślin. Jednocześnie jest również zbiornikiem dla wód opadowych. Wełna błyskawicznie wchłania wodę, jednak jej oddawanie odbywa się bardzo wolno. Dzięki temu stanowi znakomitą alternatywę dla stosowanego powszechnie substratu. Z powodzeniem można stosować ją także w układach hybrydowych z substratem mineralnym.