Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Jak układać trawnik z rolki na terenie o nierównej nawierzchni?

Trawnik z rolki to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego wysiewu. Ułożenie przygotowanej wcześniej trawy to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na zabawę z nasionami. Rolowany trawnik daje błyskawiczny efekt pięknego, zadbanego ogrodu. Jest to niewątpliwie jego największa zaleta. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak układać trawnik z rolki na terenie o nierównej nawierzchni. Zachęcamy do lektury.

Zacznij od przygotowania podłoża

Pierwszym, niezwykle ważnym etapem układania trawy z rolki jest właściwe przygotowanie podłoża. Przed ułożeniem trawnika teren musi zostać przekopany i oczyszczony ze znajdujących się w ziemi kamieni i pozostałości budowlanych. Glebę należy również wykarczować w celu pozbycia się niepotrzebnych drzew, krzewów i innych roślin. W przypadku terenu o nierównej nawierzchni obowiązkowe jest także wyrównanie podłoża. Jeśli grunt pod trawnik jest ciężki i nieprzepuszczalny, trzeba go rozrzedzić. Najczęściej wykorzystuje się do tego piasek lub kruszywa mineralne. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH 5,5-6,5), być średnio wilgotna i dobrze przepuszczać wodę. Odpowiednie przygotowanie podłoża ma decydujący wpływ zarówno na właściwy wzrost trawnika, jak i związany z tym finalny efekt wizualny.

Rozkładanie trawnika

Po właściwym przygotowaniu podłoża można rozpocząć rozkładanie trawników z rolki. Bardzo ważne jest, by rolowaną trawę rozkładać od razu po dostarczeniu od producenta. Im trawnik dłużej leży nierozłożony, tym szybciej traci swoje właściwości.

Pasy darni muszą być układane ściśle obok siebie. Nie należy dopuszczać do występowania wyraźnych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami. Każdy fragment musi zostać dociśnięty do podłoża, aby nie wystawał wyraźnie ponad glebę. W przeciwnym razie pojawią się nieestetyczne wybrzuszenia. Pasy należy dopychać, a nie rozciągać. Częściami trawnika nie można również rzucać. Wystające brzegi trzeba przyciąć ostrym narzędziem. Po ułożeniu trawa powinna być wałowana i obficie podlewana przez następne 2-3 tygodnie.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne