Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Co rozumieć pod pojęciem infrastruktury zielono-niebieskiej?

Nieustający rozwój systemów miejskich, a co za tym idzie, powstawanie nowych budynków z betonu i żelbetu rodzi problemy związane z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, występowaniem wysp ciepła oraz niedoborem wody. Firmy i instytucje odpowiedzialne za zarządzanie miastem muszą szukać efektywnych rozwiązań, pozwalających radzić sobie z tym kłopotami. Jednym z nich jest budowa obiektów infrastruktury zielono-niebieskiej. Co kryje się pod tym pojęciem? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym jest infrastruktura zielono-niebieska?

Pojęcia „infrastruktura zielono-niebieska” próżno szukać w wydanych w Polsce aktach prawnych. Trudno więc wskazać konkretną definicję tego terminu. W każdym przypadku może on oznaczać co innego. Istotą infrastruktury zielono-niebieskiej jest aktywne wykorzystanie przyrody w niwelowaniu skutków ocieplenia klimatu i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Pod pojęciem tym kryją się więc wszystkie działania służące magazynowaniu wody, regulacji temperatury powietrza w centrach miast oraz zwiększeniu ilości terenów zielonych wewnątrz dużych aglomeracji. Infrastruktura zielono-niebieska stosowana jest w zastępstwie za tradycyjne elementy na bazie betonu czy asfaltu.

Jakie elementy wchodzą w skład infrastruktury zielono-niebieskiej?

W zależności od potrzeb konkretnego systemu miejskiego w skład infrastruktury zielono-niebieskiej wchodzą różne elementy. Szczególnie dużą popularnością cieszą się zielone dachy, czyli pokrycia umożliwiające uprawianie roślin poza poziomem gruntu. Poza tym popularne są też zielone elewacje i przystanki, a także stawy retencyjne oraz rowy bioretencyjne i infiltracyjne.

Wszystkie te elementy mają jedną istotną zaletę. Bez problemów można wkomponować je w istniejący krajobraz miejski. W przeciwieństwie do betonowych odpowiedników nie szpecą otoczenia. Poza funkcję estetyczną pełnią również wiele funkcji praktycznych – gromadzą wodę opadową, poprawiają wilgotność powietrza, obniżają temperaturę otoczenia, redukują poziom dwutlenku węgla, zwiększają ilość tlenu w atmosferze, łagodząc tym samym efekt miejskiej wyspy ciepła.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne