Co rozumieć pod pojęciem infrastruktury zielono-niebieskiej?
Nieustający rozwój systemów miejskich, a co za tym idzie, powstawanie nowych budynków z betonu i żelbetu rodzi problemy związane z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, występowaniem wysp ciepła oraz niedoborem wody. Firmy i instytucje odpowiedzialne za zarządzanie miastem muszą szukać efektywnych rozwiązań, pozwalających radzić sobie z tym kłopotami. Jednym z nich jest budowa obiektów infrastruktury zielono-niebieskiej. Co kryje się pod tym pojęciem? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Czym jest infrastruktura zielono-niebieska?
Pojęcia „infrastruktura zielono-niebieska” próżno szukać w wydanych w Polsce aktach prawnych. Trudno więc wskazać konkretną definicję tego terminu. W każdym przypadku może on oznaczać co innego. Istotą infrastruktury zielono-niebieskiej jest aktywne wykorzystanie przyrody w niwelowaniu skutków ocieplenia klimatu i emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Pod pojęciem tym kryją się więc wszystkie działania służące magazynowaniu wody, regulacji temperatury powietrza w centrach miast oraz zwiększeniu ilości terenów zielonych wewnątrz dużych aglomeracji. Infrastruktura zielono-niebieska stosowana jest w zastępstwie za tradycyjne elementy na bazie betonu czy asfaltu.
Jakie elementy wchodzą w skład infrastruktury zielono-niebieskiej?
W zależności od potrzeb konkretnego systemu miejskiego w skład infrastruktury zielono-niebieskiej wchodzą różne elementy. Szczególnie dużą popularnością cieszą się zielone dachy, czyli pokrycia umożliwiające uprawianie roślin poza poziomem gruntu. Poza tym popularne są też zielone elewacje i przystanki, a także stawy retencyjne oraz rowy bioretencyjne i infiltracyjne.
Wszystkie te elementy mają jedną istotną zaletę. Bez problemów można wkomponować je w istniejący krajobraz miejski. W przeciwieństwie do betonowych odpowiedników nie szpecą otoczenia. Poza funkcję estetyczną pełnią również wiele funkcji praktycznych – gromadzą wodę opadową, poprawiają wilgotność powietrza, obniżają temperaturę otoczenia, redukują poziom dwutlenku węgla, zwiększają ilość tlenu w atmosferze, łagodząc tym samym efekt miejskiej wyspy ciepła.