Zielony dach zimą. Co warto wiedzieć?
Zielone dachy, choć w Polsce wciąż spotykane stosunkowo rzadko, mają wiele zalet i to nie tylko latem, gdy rozkwita ulokowana na nich roślinność. Wiele osób obawia się jednak, że w naszej strefie klimatycznej konstrukcje te nie będą miały szansy przetrwać przede wszystkim w okresie zimowym. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Jak są konstruowane, aby przetrzymać od wiosny do zimy?
Zieleń, nie tylko na dachach płaskich
Roślinne ogrody mogą być lokowane nie tylko na płaskich dachach, bowiem sprawdzają się również na tych ze spadkiem, nawet do 45o. Właśnie o pielęgnację zieleni na nachylonych konstrukcjach często martwią się nasi klienci, choć zupełnie niepotrzebnie. Przede wszystkim stosuje się na nich tzw. zazielenienie ekstensywne, polegające na sadzeniu roślin, które mają bardzo niewielkie wymagania oraz same się utrzymują i rozwijają. Nie wymagają one także dodatkowego nawadniania i nawożenia, a także są w stanie przetrwać najtrudniejsze, chłodne warunki. W naszym kraju są to głownie mchy, kostrzewy, rojniki, rozchodniki i inne rośliny, zdolne do regenerowania się. Takie zielone dachy są też zdecydowanie lżejsze, gdyż pokrywająca je warstwa roślin ma od zaledwie 5 do maksymalnie 15 centymetrów wysokości.
Korzyści z montażu zielonego dachu
Zielony dach to nie tylko gwarancja wspaniałego widoku, ale także wiele praktycznych korzyści, niezależnie od pór roku. Jest to m.in. poprawa izolacyjności budynku, szczególnie zimą, gdy roślinność zabezpiecza przed stratami ciepła. Chroni jednocześnie konstrukcję przed wiatrem, deszczem i wahaniami temperatury, przedłużając jego żywotność nawet trzykrotnie. Kolejnym atutem jest zdolność do oczyszczania powietrza, rośliny przechwytują bowiem pyły i przetwarzają CO2 w tlen. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy w powietrzu gromadzą się produkty uboczne materiałów spalanych w celach opałowych.
Nawet w okresie zimowym, zielone dachy nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, bowiem używane do ich stworzenia rośliny cechują się dużą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe.