Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zielony dach zimą. Co warto wiedzieć?

Zielone dachy, choć w Polsce wciąż spotykane stosunkowo rzadko, mają wiele zalet i to nie tylko latem, gdy rozkwita ulokowana na nich roślinność. Wiele osób obawia się jednak, że w naszej strefie klimatycznej konstrukcje te nie będą miały szansy przetrwać przede wszystkim w okresie zimowym. Okazuje się jednak, że to nieprawda. Jak są konstruowane, aby przetrzymać od wiosny do zimy?

Zieleń, nie tylko na dachach płaskich

Roślinne ogrody mogą być lokowane nie tylko na płaskich dachach, bowiem sprawdzają się również na tych ze spadkiem, nawet do 45o. Właśnie o pielęgnację zieleni na nachylonych konstrukcjach często martwią się nasi klienci, choć zupełnie niepotrzebnie. Przede wszystkim stosuje się na nich tzw. zazielenienie ekstensywne, polegające na sadzeniu roślin, które mają bardzo niewielkie wymagania oraz same się utrzymują i rozwijają. Nie wymagają one także dodatkowego nawadniania i nawożenia, a także są w stanie przetrwać najtrudniejsze, chłodne warunki. W naszym kraju są to głownie mchy, kostrzewy, rojniki, rozchodniki i inne rośliny, zdolne do regenerowania się. Takie zielone dachy są też zdecydowanie lżejsze, gdyż pokrywająca je warstwa roślin ma od zaledwie 5 do maksymalnie 15 centymetrów wysokości.

Korzyści z montażu zielonego dachu

Zielony dach to nie tylko gwarancja wspaniałego widoku, ale także wiele praktycznych korzyści, niezależnie od pór roku. Jest to m.in. poprawa izolacyjności budynku, szczególnie zimą, gdy roślinność zabezpiecza przed stratami ciepła. Chroni jednocześnie konstrukcję przed wiatrem, deszczem i wahaniami temperatury, przedłużając jego żywotność nawet trzykrotnie. Kolejnym atutem jest zdolność do oczyszczania powietrza, rośliny przechwytują bowiem pyły i przetwarzają CO2 w tlen. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy w powietrzu gromadzą się produkty uboczne materiałów spalanych w celach opałowych.

Nawet w okresie zimowym, zielone dachy nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, bowiem używane do ich stworzenia rośliny cechują się dużą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne