Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Wydatki związane z założeniem dachu zielonego. Ile to kosztuje?

Zielone dachy są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Ich wygląd doskonale uzupełnia tereny miejskie, gdzie cierpimy na deficyt zieleni, a także tereny podmiejskie, gdzie idealnie wtapiają się w zielone tło, sprawiając, że budynek wygląda jak harmonijna część naturalnego krajobrazu. Zalety takiego rozwiązania są ogromne. Dzięki założeniu zielonego dachu nasz dom będzie doskonale izolowany akustycznie i termicznie.

Poprawienie izolacji termicznej bezpośrednio przełoży się na mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzanie wnętrza zimą i jesienią oraz na jego ochłodzenie w miesiącach letnich. Budynek stanie się konstrukcją przyjazną dla środowiska naturalnego, ponieważ zielone pokrycie dachowe będzie substytutem utraconej na rzecz postawienia budynku powierzchni zielonej, będzie oczyszczał powietrze ze szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, a także pozwoli zatrzymać na miejscu więcej wody opadowej, co jest świetnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Wiemy już, że warto założyć zielony dach, ale ile to będzie nas kosztować?

Jakie są koszty związane z założeniem zielonego dachu?

Koszt założenia zielonego dachu jest spory. Jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe od tradycyjnych pokryć dachowych, jednak późniejsza eksploatacja takiego dachu przynosi realne korzyści i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Na początku trzeba pomyśleć o odpowiednim wzmocnieniu stropu żelbetowego i więźby dachowej. Konstrukcja dachu musi być bowiem wytrzymała. Najłatwiej jest jeszcze na etapie projektu uwzględnić chęć wykonania zielonego dachu, bo poprawianie już istniejących więźb dachowych jest bardzo kłopotliwe i często zupełnie nieopłacalne finansowo. Kolejnym krokiem jest wykonanie solidnej izolacji. Musi być ona odporna na przerastanie korzeni, a także stanowić skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią i wodą. Najczęściej wykonuje się ją z papy albo specjalistycznej membrany przeciwkorzennej. Izolacja powinna mieć także warstwę drenażową. Dodatkowym kosztem są nasadzenia oraz robocizna. Przyjmuje się, że koszt zielonego dachu to około 300-500 zł/m2 w zależności od jego rodzaju.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne