Zielony dach ekstensywny, a intensywny. Porównanie

Każdy z nas, szczególnie jeśli na co dzień spędzamy większość czasu wśród miejskiego zgiełku, potrzebuje kontaktu z zielenią. Dlatego z roku na rok, coraz większą popularność zyskują innowacyjne zielone dachy. Kompozycje, jakie możemy wykorzystać w swoim otoczeniu różnią się, a ich dwa podstawowe rodzaje to tzw. zazielenienie intensywne i ekstensywne. Jak wybrać najlepszą opcję, która będzie odpowiadała naszym potrzebom?

Dostępne rodzaje

Zielony dach, który określamy, jako ekstensywny składa się z niewielkich roślin takich, jak mech, rośliny gruboszowate, zioła czy specjalne trawy. Dzięki tak dobranej florze, kompozycja jest niska i samowystarczalna, a do tego doskonale znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zazielenienie intensywne jest z kolei bardziej wymagające, przez co nazywane jest czasem “ogrodem na dachu”. Wykorzystane rośliny wymagają specyficznego, znacznie grubszego podłoża, które umożliwia odpowiednie ukorzenienie, niezbędne do prawidłowego wzrostu. Zielony dach intensywny może być częścią większego projektu, w którym wykorzystamy m.in. ścieżki i tarasy, tworząc oryginalną przestrzeń do wypoczynku.

Zielony dach - porównanie kompozycji

Podstawowa cecha, odróżniająca obie kompozycje, to grubość podłoża, jaka jest wymagana w przypadku poszczególnych nasadzeń. Dach ekstensywny, złożony z niewielkich roślin, wymaga jedynie od 2 do 20 centymetrów wypełnienia, natomiast wersja intensywna - ponad dwa razy więcej. W związku z tym, kolejną ważną różnicą, jest obciążenie, wywierane na konstrukcję budynku. Kompozycje określane, jako intensywne mają swoje zastosowanie jedynie w budynkach tworzonych z myślą o takim zazielenieniu, ponieważ standardowa konstrukcja może zostać uszkodzona pod naporem rozwijającej się roślinności. Zielony dach ekstensywny możemy natomiast wykorzystać przy niemal każdym budynku. Inny ważny element to ilość pracy, jaką musimy włożyć w dbanie o konkretną kompozycję. Dach ekstensywny jest łatwiejszy w pielęgnacji, natomiast dach intensywny wymaga wysiłków, porównywalnych do standardowego ogrodu.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo