Zielone dachy: warstwy
Dach pokryty roślinnością jest niewątpliwą ozdobą budynku. Tak zwane zielone dachy coraz częściej można spotkać nie tylko na budynkach biurowych, ale także na zwykłych domach jednorodzinnych. Niewiele osób wie o tym, ze struktura takiego dachu to tak naprawdę trzy podstawowe warstwy, zależne od siebie. Dzięki nim dach funkcjonuje prawidłowo i jest bezpieczny dla osób przebywających w budynku. Warto przyjrzeć im się bliżej.
WARSTWA DRENAŻOWO-FILTRACYJNA
To warstwa, która znajduje się najniżej. Stosuje się ją na dachach o spadku do 5o. Na dachu kładzie się maty pętelkowe, kubełkowe lub odpowiedni żwir rzeczny. Na nich z kolei układa się geowłókninę, która pełni rolę filtra. Dzięki niej drenaż nie zatyka się fragmentami pochodzącymi z wyższej warstwy wegetacyjnej. Warstwa drenażowo-filtracyjna odpowiedzialna jest za usuwanie nadmiaru wody z dachu i przewietrzanie korzeni. Poprawia też izolację dachu.
WARSTWA WEGETACYJNA
Warstwa wegetacyjna (środkowa) to tak naprawdę substrat z mieszaniny skał mineralnych. Skały muszą mieć odpowiednią granulację. Warstwa wegetacyjno-magazynująca odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniej dla roślin wilgoci, czyli tak naprawdę – za ich rozwój. Może mieć nawet 10cm grubości. Alternatywą są geowłókniny magazynujące wodę oraz wełna skalna.
Ich zadaniem jest gromadzenie wody potrzebnej do prawidłowego rozwoju roślin.
WARSTWA ROŚLINNA
Ostatnia warstwa roślinna to mata, na której rosną wcześniej wyhodowane rośliny. Matę zwija się u producenta i rozwija na dachu klienta, na wcześniej przygotowanej warstwie wegetacyjnej. Rośliny, które tworzą zielony dach to przeważnie rozchodniki, zioła i mchy. Szybko przyzwyczajają się one do wzrostu w warunkach „dachowych” i nie wymagają większej pielęgnacji. Dzięki temu, że rośliny są już wyhodowane i silne w zasadzie nie może się z nimi już stać nic złego. Klient od razu widzi efekt zielonego dachu i nie martwi się, czy rośliny na pewno urosną. Zielony dach da się więc wykonać prawie od ręki i jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć piękny dach bez długiego czekania na finalny efekt inwestycji.