Zielone dachy – czyli jakie?
Zielony dach to pokryty częściowo lub w całości wschodzącą lub już wegetującą roślinnością dach budynku. Rośliny wysadzane są na wodoodpornej membranie wraz z podkładem drenującym, powstrzymującym rozrost korzeni i (czasem) z systemem nawadniającym.
Zielone dachy służą kilku celom: zbierają deszczówkę, mogą posłużyć jako izolacja termiczna i antyhałasowa budynków, tworzą też środowisko sprzyjające zasiedlaniu go przez dziko żyjące stworzenia. A co dają ludziom? Osoby przebywające na takim dachu znajdują się w miłych dla oka okolicznościach, przez co relaksują się i spada im poziom stresu. Zielone dachy instalowane w obszarach silnie zurbanizowanych pomagają również obniżyć temperaturę otoczenia w upalne dni (zwalczają efekt miejskiej wyspy ciepła). Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić dwa typy zielonych dachów: intensywne (na grubej warstwie, dające możliwość porastania szerokiej grupie roślin, ale wymagające więcej pielęgnacji i instalowane na wytrzymalszej konstrukcji dachu) oraz system dachów ekstensywnych, o warstwie płytszej, nie posiadającej ograniczeń w instalacji.
Dachy ekstensywne: roślinność
Jaka roślinność znajdzie się na zielonym dachu ekstensywnym? Jako, że jest to instalacja o cienkiej warstwie (do 12 cm), znajdą na niej miejsce rośliny niskie i bardzo niskie, o najmniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych, mogące samodzielnie rozwijać się i nie wymagające doglądania czy dodatkowego nawadniania. Są to gatunki pochodzące z surowych stref klimatycznych o dużych zdolnościach regeneracyjnych, ale i rodzime rośliny: mchy, porosty, rozchodniki, trawy czy zioła. Wśród roślin zielonych dachów ekstensywnych znajdziemy m.in. krwawnik pospolity, rojniki, czyściec wełnisty, rumianek pospolity, głowienkę pospolitą, lawendę, dziewannę, irys, macierzankę, tymianek, ponadto rozmaite gatunki traw (strzęplica sina, wiechlina alpejska, drżączka średnia i in.). Osoby planujące założenie takiego dachu mogą dobrać rosnące na nim rośliny samodzielnie, lepiej jednak zakupić maty wegetacyjne, które pokryte są wykształconą już roślinnością. Poza natychmiastowym efektem zazielenienia pokrywanej powierzchni takie rozwiązanie gwarantuje, że specjalnie dobrane w tym celu rośliny będą rozwijały się dalej bez problemów.