W jaki sposób zielone dachy radzą sobie z wodą deszczową?
Budowa zielonego dachu to skuteczny sposób na poprawę jakości powietrza, obniżenie temperatury wewnątrz przestrzeni miejskich, redukcję hałasu ulicznego oraz zwiększenie estetyki wokół betonowych budynków. Przy okazji jest to również doskonałe podłoże do gromadzenia i filtrowania deszczówki. W jaki sposób obecna na pokryciu roślinność radzi sobie z wodą opadową? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dalszej części naszego artykułu.
Gromadzenie wody deszczowej, czyli jedna z największych zalet zielonych dachów
Wśród wielu niewątpliwych korzyści wynikających z budowy zielonego dachu warto wyróżnić możliwość gromadzenia wody deszczowej. W czasach nieustannego ocieplania klimatu i wynikających z tego problemów z dostępem do wody pitnej to niezwykle przydatna właściwość oraz jedna z największych zalet zielonych dachów. Szczególnie duże znaczenie ma to w środowiskach miejskich, gdzie brak zamkniętego obiegu deszczówki prowadzi do znacznych strat finansowych. Cierpią na tym wszyscy mieszkańcy.
W przypadku klasycznego pokrycia woda opadowa spływa bezpośrednio do kanalizacji miejskiej, powodując jej przepełnienie. Na dachach zielonych woda ta jest akumulowana. Warstwa roślinna wraz z podłożem i drenażem oczyszczają deszczówkę, wstrzymują jej obieg oraz opóźniają odprowadzanie do sieci kanalizacyjnej. Część zebranej wody jest również błyskawicznie odparowywana przez rośliny. Wszystko to sprawia, że poziom wód gruntowych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Dzięki temu przeciążenia kanalizacji praktycznie nie występują, a ryzyko powstawania powodzi jest znacząco redukowane.
Dachy retencyjne – sposób na magazynowanie wody opadowej
W określonych warunkach zielony dach może pełnić funkcję dodatkowego zbiornika retencyjnego. Takie konstrukcje umożliwiają gromadzenie o wiele większych ilości wody opadowej, która następnie jest wykorzystywana do różnych celów gospodarczych, np. podlewania znajdującej się na pokryciu roślinności. Dachy tego typu gwarantują korzystny bilans pomiędzy ilością wody odprowadzanej a dostarczanej. Mogą być zaprojektowane w taki sposób, aby magazynować nie tylko wodę padającą bezpośrednio na pokrycie, ale także spływającą z powierzchni innych dachów czy stropów. Dachy retencyjne budowane w centrach dużych aglomeracji to najlepszy sposób na obniżenie temperatury powietrza oraz walkę z miejskimi wyspami ciepła.