W czym trawnik z rolki jest lepszy od tradycyjnego?

Zakładając trawnik w przydomowym ogrodzie ma się dwie możliwości: albo można zastosować w nim trawę z siewu, albo trawę z rolki. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, dlaczego i kiedy trawa z rolki może być lepszym rozwiązaniem, jakie są jej największe zalety i dlaczego w ostatnich latach decyduje się na nią tak wiele osób.


Możliwość szybkiego założenia trawnika

Najważniejszą zaletą trawy z rolki jest to, że dzięki niej ma się możliwość bardzo szybkiego założenia trawnika i cieszenia się piękną zielenią w ogrodzie. Estetyczny efekt położenia trawy w rolce będzie natychmiastowy. Co prawda przez około 2-3 tygodnie od ułożenia trawnika z rolki nie powinno się go jeszcze zbyt intensywnie użytkować, ponieważ trawa musi się najpierw dobrze ukorzenić, ale efekt wizualny od razu będzie taki, jak tego oczekiwaliśmy.  Jest to duża różnica w porównaniu z trawą z siewu. W tym przypadku bowiem po około 2 tygodniach zasiana trawa zacznie dopiero kiełkować. Zanim wyrośnie i zanim zdąży się zagęścić minie co najmniej kilka miesięcy, a na pełny efekt, i to tylko, jeśli wszystko pójdzie tak jak żeśmy zaplanowali, będziemy musieli poczekać do następnego sezonu.


Trawnik z rolki możliwy do założenia na każdym terenie

Ważną zaletą trawy z rolki jest też to, ze można ją wykorzystać do założenia trawnika na każdym terenie. Do założenia trawnika z siewu najlepiej, jeżeli na danym teren jest płaski, bez żadnego pochylenia. W przeciwnym razie, w przypadku opadów deszczu lub podczas podlewania, może po prostu dojść do spłynięcia rozsypanych nasion w dół, i będzie to skutkowało tym, że nasz trawnik nie będzie wyglądał tak, jak żeśmy chcieli.

Z kolei trawa z rolki może być z powodzeniem wykorzystana do stworzenia idealnego trawnika na każdym terenie.


Trawnik z rolki możliwy do założenia nawet jesienią

Bardzo ważną zaletą trawy z rolki jest również to, że wykorzystując ją można założyć trawnik praktycznie w całym okresie wegetacyjnym. Najlepszym okresem do założenia trawnika z siewu jest wiosna bądź późne lato. Tymczasem trawnik z rolki można z powodzeniem założyć nawet jesienią. We wrześniu i w październiku nie ma już po prostu tak dobrych warunków do tego, żeby mogła wyrosnąć trawa z siewu. Trawnikom rolowanym z kolei nie przeszkadza temperatura w okolicach 6-10 stopni. Darń z rolki jest znacznie bardziej odporna na zmienne w tym czasie warunki atmosferyczne i na zimno. Zastosowanie trawy w rolce do zakładania trawników jesienią jest skuteczne, dlatego, że do ukorzenienia się takiego trawnika wystarczy jedynie kilkanaście dni, czyli minimum, jakie byłoby potrzebne do wykiełkowania trawy z nasion. Na jej ukorzenienie się w taki sposób, żeby mogła bezpiecznie przetrwać zimę nie starczyłoby już po prostu czasu.


Trawa z rolki ma większą odporność

Dużym atutem trawy z rolki jest też to, że jest ona znacznie bardziej odporna na zmienne warunki atmosferyczne, na działanie szkodników, czy na powstawanie chorób. Najlepsi producenci trawy w rolkach, tacy jak Xero Flor, do hodowli trawy w rolkach wykorzystują wyłącznie starannie selekcjonowane nasiona gatunków traw, które są najlepiej dostosowane do klimatu panującego w naszym kraju.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki