Jak pielęgnować zielone dachy?
Zielone dachy to rozwiązanie aranżacyjne przestrzeni zielonych, które w naszym kraju w ostatnim czasie zdobywa sobie coraz większą popularność. Spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne.
Systemy zielonych dachów wdrażane na miejskich nieruchomościach mogą skutecznie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, redukcji tzw. efektu wyspy ciepła, adsorpcji wody deszczowej itd. Co ciekawe, pielęgnacja zielonych dachów jest znacznie mniej absorbująca niż dbanie o standardowe ogrody przydomowe.
Niekłopotliwe w pielęgnacji zielone dachy
Zielone dachy możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: intensywne i ekstensywne. Dachy intensywne, które wymagają zastosowanie grubej warstwy podłoża, pozwalają na uprawę dużych roślin, nawet krzewów i drzew. Taki dach pełni funkcję ogrodu, więc rzeczywiście wymaga nieco uwagi i wykonywania standardowych zabiegów, które są typowe dla danej roślinności. Dodatkowo intensywny zielony dach jest dość ciężki, więc może być wykonany tylko na budynkach, które spełniają określone wymogi konstrukcyjne.
Z kolei dachy ekstensywne mogą być stworzone na wielu rodzajach pokryć dachowych, nawet stromych czy lekkich konstrukcjach. Pokryte są roślinami rosnącymi w warstwie podłoża o grubości od 4 do 12 cm. Są to rośliny takie jak mchy i rozchodniki, które wykazują wysoką odporność na warunki panujące na dachu, czyli m.in. wysoką temperaturę, silny wiatr, intensywne promieniowanie słoneczne.
Pielęgnacja zielonego dachu ekstensywnego
Rośliny uprawiane na dachach ekstensywnych mają stosunkowo małe wymagania wegetacyjne, dlatego też nie wymagają wielkiej uwagi w zakresie pielęgnacji. Tak naprawdę użytkownicy zobligowani są wyłącznie do okresowych kontroli i usuwania niechcianych samosiejek. Przykładowo, ekstensywny system zazielenienia Xero Flor praktycznie samodzielnie się zaopatruje i utrzymuje. Wszelkie substancje odżywcze niezbędne wegetacji roślin są dostarczane w ramach naturalnych procesów zachodzących w środowisku. W zupełnie naturalny sposób zachodzą procesy obumierania, wysiewu i regeneracji roślin. Użytkownicy muszą jedynie regularnie kontrolować stan roślinności na dachu, oczyszczać odpływy dachowe wiosną i jesienią oraz usuwać korzenie obcych roślin i obce narośla w strefie obsypki.