Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Czy zielone dachy stanowią naturalną izolację akustyczną?

W dobie rosnącej urbanizacji i coraz większego hałasu w miastach, poszukiwanie skutecznych rozwiązań izolacyjnych staje się priorytetem. Jednym z takich rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są zielone dachy. W niniejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu produktowi oraz sprawdzimy, czy rzeczywiście przyczynia się ono do poprawy komfortu akustycznego.

W czym tkwi sekret popularności zielonych dachów?

Nietrudno zauważyć, że w ostatnim czasie zielona infrastruktura stała się domeną nowoczesnych miast. W jej skład wchodzą między innymi zielone dachy, które pokrywają nie tylko budynki usługowe, obiekty biurowe, wiaty przystankowe, ale coraz częściej także bloki mieszkalne czy domy prywatneBudowa zielonego dachu to rozwiązanie, które nie tylko skutecznie wpływa na jakość powietrza, ale też na gospodarkę wodą deszczową. Zielone dachy stanowią ponadto także doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Z czego wynikają właściwości akustyczne zielonych dachów?

Właściwości akustyczne zielonych dachów wynikają przede wszystkim z obecności roślin oraz struktury podłoża. Roślinność działa jak naturalna bariera dźwiękochłonna, pochłaniając fale akustyczne i zmniejszając ich intensywność. Dodatkowo, podłoże zielonego dachu, składające się z różnych warstw również przyczynia się do tłumienia hałasu. Zielony dach składa się bowiem z kilku warstw:

  • ochronnej w postaci geowłókniny, która chroni powierzchnię dachu;
  • drenażowo-filtracyjnej składającej się z mat pętelkowych/kubełkowych lub żwiru rzecznego, 
  • wegetacyjno - magazynującej, na której układane są maty z roślinami. Grubość tej warstwy może sięgać nawet dokilkunastu centymetrów. Warstwę wegetacyjno - magazynującą może tworzyć substrat, geowłóknina filtracyjna lub wełna skalna (w różnych kombinacjach - zależnie od wybranego systemu);
  • roślinnej - w jej skład wchodzą np.: rozchodniki, zioła, byliny, trawy i mchy.

Każda z warstw stanowi świetną izolację - zarówno termiczną, jak i akustyczną. Wśród zielonych dachów, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia hałasów z zewnątrz budynku, wymienić warto oferowany przez nas system Light, a także system Hybryda, w skład których wchodzi m.in. higroskopijna wełna skalna. Materiał ten skutecznie tłumi dźwięki dochodzące z otoczenia, wpływając na komfort akustyczny wewnątrz budynku.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne