Częste błędy popełniane przy zakładaniu trawników z rolki
Trawnik z rolki pozwala cieszyć się pięknym ogrodem w kilka dni po wprowadzeniu się do domu. Trawa równomiernie zarasta nawet nierówności i górki, a my nie musimy martwić się, że nawet po najdokładniejszym jej wysiewaniu na naszej posesji pozostaną puste, nieestetycznie wyglądające place. Chociaż przy kładzeniu trawnika z rolki naprawdę trudno o powstanie nieprawidłowości, czasami zdarza się, że niedoświadczone firmy popełniają podstawowe błędy. Które z nich powtarzają się najczęściej?
Zły dobór trawnika
Zdarza się, że raczkujące firmy nie wypytują dokładnie o oczekiwania klienta. Jednym z nich zależy tylko na dekoracji ogrodu, inni oczekują, że trawnik będzie pełnił funkcję boiska dla dzieci. Do każdego zadania należy dobrać odpowiednią mieszankę traw. W przeciwnym wypadku okazuje się, że wymarzony trawnik z rolki nie nadaje się do pełnienia danej funkcji i wygląda za mało ozdobnie lub nie radzi sobie z rolą piłkarskiej murawy.
Zły wybór miejsca na trawnik
Błędem jest też zakładanie, że piękny trawnik może wyrosnąć dosłownie w każdym miejscu. Trawa z rolki, tak jak zwykła trawa, do wzrostu potrzebuje słońca. Jeśli trawę z rolki położymy w mocno zacienionym i zarośniętym drzewami miejscu, po jakimś czasie może ona nie wyglądać tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Silnie zacieniony trawnik przerzedzi się, może też na nim pojawic się mech.
Nieodpowiednie przygotowanie podłoża
Trawa z rolki nie będzie także pięknie rosła, jeśli wcześniej odpowiednio nie przygotujemy jej podłoża. Teren pod trawę z rolki trzeba dokładnie oczyścić ze śmieci, chwastów, kamieni itp. Ziemię powinno się przekopać, by dokładnie pousuwać pozostałe resztki roślin i korzenie. Właściciele zwięzłej gleby (np. gliniastej) przed położeniem trawnika powinni ją rozrzedzić np. piaskiem, a zbyt sypkiej i suchej (np. piaszczystej) – uzdatnić kompostem lub próchnicą. Pamiętajmy, że trawa lubi ziemię o lekko kwaśnym odczynie, pomiędzy pH 5,5-6,5. Po położeniu trawnika należy go obficie podlać, a potem całość przywałować. W ciągu pierwszych dwóch tygodni, zanim trawnik się dobrze ukorzeni, nie powinniśmy go intensywnie użytkować.
Nieodpowiednie podlewanie
Kolejnym błędem może być brak odpowiedniego podlewania w okresie przyrostu. Powoduje on to, że trawa się kurczy i w trawniku pojawiają się szpary, których później nie można już wyeliminować. Zbyt rzadkie podlewanie sprawi też, że trawnik nie będzie miał możliwości się ukorzenić.