Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zielone dachy, a korzyści przyrodniczo-społeczne

Zielone dachy to nie tylko estetyczne akcenty w przestrzeni miejskiej. To również inwestycja gospodarcza, która w długofalowej perspektywie przynosi wymierne korzyści. Aspekty ekonomiczne to jednak tylko jedne z wielu kwestii, istotnych dla zasadności stosowania zielonych dachów. Rozwiązanie to jest wyrazem zwiększającej się świadomości ekologicznej społeczeństwa i dowodem na coraz większą troskę o środowisko naturalne, które nas otacza. Sprawdźmy, jakie zalety przyrodnicze i społeczne niosą za sobą zielone dachy.

Zielone dachy to estetyka i pozytywne emocje

Pojęcie zrównoważonego rozwoju stało się w ostatnich latach na tyle istotne, że podejmowanych jest coraz więcej działań w celu zaprzestania procesu antropogenizacji środowiska. Jednym z nich jest wprowadzenie standardów Biotope Area Factor, określających proporcje zieleni i zabudowy w planowanych inwestycjach. W przypadku inwestycji o niewielkich możliwościach zagospodarowania przestrzeni, zielone dachy stają się rozwiązaniem niemal idealnym. Zielone dachy są powierzchniami czynnymi biologicznie i tym samym doskonałym sposobem na wprowadzenie zieleni w tkankę miejską.
Poprawiają estetykę zabudowy na terenach zurbanizowanych, przyczyniając się do zachowania ciągłości krajobrazowej. To bardzo ważne z punktu widzenia psychologii. Zieleń wpływa pozytywnie na układ nerwowy człowieka. Niweluje stres i agresję oraz przyczynia się do osiągnięcia równowagi emocjonalnej. Co więcej, zielone dachy można wykorzystywać w funkcji edukacyjnej. Ważnym aspektem społecznym jest także możliwość adaptacji zielonych dachów, jako przestrzeni integracyjnej. 

Jakie korzyści dla środowiska przynoszą zielone dachy?

Korzyści przyrodnicze to najłatwiej dostrzegalne zalety zielonych dachów. Przede wszystkim produkują one tlen oraz oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, pełniąc rolę naturalnego filtra. W dobie coraz gorszej jakości powietrza, jakim oddychamy ma to niebagatelne znaczenie dla komfortu życia. Zielone dachy są w stanie rocznie pochłonąć nawet 20% szkodliwych pyłów i gazów. Przyczyniają się przy tym do redukcji takich związków chemicznych, jak dwutlenek węgla, tlenek azotu czy tlenek siarki. Dodatkowo, retencjonują wody opadowe, poprawiając bilans wodny terenów zurbanizowanych. Oczyszczają one spływy opadowe, zatrzymując metale ciężkie i stanowią skutecznie zabezpieczenie przeciwpowodziowe.

Pozytywnie wpływają na kształtowanie przyjaznego człowiekowi mikroklimatu i zmniejszają temperaturę powierzchniową na elewacjach budynków średnio o 1-2 stopnie Celsjusza. Zwiększenie wilgotności i obniżenie temperatury redukuje zjawisko wysp ciepła i łagodzi klimat miejski. Zielone dachy przeciwdziałają także takim zjawiskom, jak smog i wzbogacają miejski system ekologiczny, pozytywnie wpływając na bioróżnorodność.

Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne