Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Zieleń ekstensywna a intensywna - poznaj różnice

Obecnie zielone dachy wykonywane są w dwóch technologiach – ekstensywnej oraz intensywnej. Zrozumienie różnić pomiędzy roślinami wykorzystywanymi do budowy obu pokryć jest kluczowe do podjęcia właściwej decyzji na etapie projektu zielonego dachu. Czym różni się zieleń ekstensywna od intensywnej? Zapraszamy do lektury dalszej części naszego artykułu.

Roślinność ekstensywna

Zazielenianie ekstensywne polega na obsadzaniu dachów niewielkimi roślinami wymagającymi niewielkich nakładów pracy. Najczęściej są to rozchodniki oraz inne rośliny należące do rodziny gruboszowatych. Mogą być to też trawy, niewielkie krzewy i rośliny okrywowe. Budowa zielonego dachu bazującego na roślinności ekstensywnej jest szybka, tania i skuteczna. Po nasadzeniu zieleń charakteryzuje się minimalnymi wymaganiami wegetacyjnymi, nie obciąża konstrukcji i gwarantuje natychmiastowy efekt pięknego pokrycia. Pomaga również promować bioróżnorodność poprzez zapewnienie siedlisk zarówno dla rodzimych, jak i egzotycznych gatunków.

Roślinność intensywna

W przeciwieństwie do ekstensywnej zieleń intensywna bazuje na roślinach o większych gabarytach. Dachy obsadzane roślinnością tego typu przypominają tradycyjne ogrody. Można uprawiać na nich różne rośliny – od małych bylin po duże krzewy i drzewa ozdobne. Nasadzenia te potrzebują jednak specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, w związku z czym utrzymanie dachu w systemie intensywnym jest droższe. Sama budowa jest przy tym trudniejsza. Wymaga większego budżetu oraz dłuższych terminów. Zieleń intensywna nie przynosi natychmiastowych rezultatów, ponieważ rośliny potrzebują czasu do wzrostu.

Nie bez znaczenia jest także środowisko, w którym rosną. Roślinność intensywna wymaga specyficznego, znacznie grubszego podłoża. Dzięki temu ma szansę na odpowiednie ukorzenienie, a co za tym idzie, prawidłowy rozwój. Jak to wygląda w praktyce? Dach złożony z niewielkich roślin ekstensywnych wymaga jedynie od 2 do 20 centymetrów wypełnienia. W przypadku zieleni intensywnej jest to prawie trzy razy więcej. Ma to duży wpływ na obciążenie wywierane na konstrukcje obiektu. Dachów intensywnych nie można budować na standardowych pokryciach. Budynek musi być do tego specjalnie przygotowany, co ogranicza wykorzystanie w tradycyjnej przestrzeni miejskiej. W miastach dużo częstszym wyborem są dachy bazujące na zieleni ekstensywnej.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne