Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Przyjaciel Trawnik

Piękny trawnik jest marzeniem każdej osoby posiadającej swój ogród. Większości z nas wydaje się jednak, że gęsta, zielona trawa wokół domu dodaje mu tyko walorów estetycznych. To jednak nieprawda. Jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, dostrzeżemy, że trawniki wnoszą w nasze życia o wiele więcej.

Niewidoczne dla oka

Jedną z bardzo istotnych funkcji, jakie pełni trawnik w ogrodzie, jest tłumienie hałasów. Darń skutecznie pochłania i wycisza część dźwięków w przeciwieństwie do np. kostki brukowej, przy której słychać je bardzo wyraźnie. Trawnik jest odpowiedzialny także za pochłanianie pyłów z powietrza - 1 m2 trawnika potrafi pochłonąć aż 40 kg pyłu rocznie! Trawa ponadto wiąże trujące gazy i odpowiedzialna jest za krążenie tlenu. Stumetrowy trawnik w ciągu roku wytwarza tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób. To jednak nie wszystko. Woda parująca z trawy nawilża powietrze, przez co w okolicy trawnika wytwarza się  dobry dla człowieka mikroklimat.

Tylko estetyka?

Piękna, zdrowa trawa z rolki, która zostaje położna na posesji, sprawia, że w zaledwie kilka godzin wydaje się ona piękniejsza i bardziej zadbana. Trawnik jest jednym z najbardziej widocznych elementów ogrodu, nic więc dziwnego, że ma ogromny wpływ na jego walory estetyczne. Już dawno zostało udowodnione, że patrzenie na zieleń uspokaja ludzi i ma dobroczynny wpływ na ich duszę. Trawnik w ogrodzie koi nasze nerwy i uspokaja myśli. Pomaga nam jednak w jeszcze innych aspektach. Trawnik z rolki może być remedium na erozję gleby na spadzistym terenie, który ciężko jest zagospodarować innymi roślinami. Ponadto trawa jest przyjemna w dotyku, wiele z nas lubi więc chodzić po niej boso. Trawnik umożliwia uprawianie sportów w ogrodzie, gdyż jest mniej kontuzjogenny niż kostka lub beton. Trawniki są największymi przyjaciółmi dzieci, które podczas harców często tracą równowagę i upadają na kolana czy łokcie.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne