Przyjaciel Trawnik

Piękny trawnik jest marzeniem każdej osoby posiadającej swój ogród. Większości z nas wydaje się jednak, że gęsta, zielona trawa wokół domu dodaje mu tyko walorów estetycznych. To jednak nieprawda. Jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, dostrzeżemy, że trawniki wnoszą w nasze życia o wiele więcej.

Niewidoczne dla oka

Jedną z bardzo istotnych funkcji, jakie pełni trawnik w ogrodzie, jest tłumienie hałasów. Darń skutecznie pochłania i wycisza część dźwięków w przeciwieństwie do np. kostki brukowej, przy której słychać je bardzo wyraźnie. Trawnik jest odpowiedzialny także za pochłanianie pyłów z powietrza - 1 m2 trawnika potrafi pochłonąć aż 40 kg pyłu rocznie! Trawa ponadto wiąże trujące gazy i odpowiedzialna jest za krążenie tlenu. Stumetrowy trawnik w ciągu roku wytwarza tyle tlenu, ile potrzebuje 10 osób. To jednak nie wszystko. Woda parująca z trawy nawilża powietrze, przez co w okolicy trawnika wytwarza się  dobry dla człowieka mikroklimat.

Tylko estetyka?

Piękna, zdrowa trawa z rolki, która zostaje położna na posesji, sprawia, że w zaledwie kilka godzin wydaje się ona piękniejsza i bardziej zadbana. Trawnik jest jednym z najbardziej widocznych elementów ogrodu, nic więc dziwnego, że ma ogromny wpływ na jego walory estetyczne. Już dawno zostało udowodnione, że patrzenie na zieleń uspokaja ludzi i ma dobroczynny wpływ na ich duszę. Trawnik w ogrodzie koi nasze nerwy i uspokaja myśli. Pomaga nam jednak w jeszcze innych aspektach. Trawnik z rolki może być remedium na erozję gleby na spadzistym terenie, który ciężko jest zagospodarować innymi roślinami. Ponadto trawa jest przyjemna w dotyku, wiele z nas lubi więc chodzić po niej boso. Trawnik umożliwia uprawianie sportów w ogrodzie, gdyż jest mniej kontuzjogenny niż kostka lub beton. Trawniki są największymi przyjaciółmi dzieci, które podczas harców często tracą równowagę i upadają na kolana czy łokcie.

Artykuły powiązane
Jak kosić trawnik z rolki?
Jak kosić trawnik z rolki?
Fakty i mity na temat trawników z rolki
Fakty i mity na temat trawników z rolki