Trawniki i zielone dachy - Blog Xero Flor

Xero flor - trawniki i dachy zielone

Na co zwrócić uwagę, projektując zielony dach?

Inwestycja w zielony dach niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych, społecznych i urbanistycznych. Bezproblemowe funkcjonowanie zielonego dachu przez długie lata jest jednak możliwe tylko wówczas, gdy zostanie on poprawnie założony. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać podczas przygotowywania projektu zielonego dachu. 

 

Czynniki kształtujące projekt zielonego dachu

  1. Przerastanie korzeni. Dach należy zabezpieczyć przed przerastaniem korzeni. Stosuje się w tym celu specjalne membrany dachowe, rozkładane na całej powierzchni dachu oraz jego obrzeżach. Należy pamiętać, że membrana lub powłoka musi zostać położna nawet tam, gdzie nie ma bezpośredniego zazielenienia.
  2. Obciążenie. Niezwykle istotnym aspektem jest całkowite obciążenie powierzchni dachu warstwami roślinnymi. Do standardowych obliczeń konstrukcyjnych należy doliczyć 40-170 kg/m2 dla dachów ekstensywnych oraz 300 kg/m2 dla dachów intensywnych. Nie zapomnijmy o nasyceniu dachu wodą i śniegiem, a także ewentualnych obciążeniach komunikacyjnych.
  3. Nachylenie. Parametr nachylenia bezpośrednio warunkuje technikę montażu. Dopuszczalne nachylenie mieści się w granicach od 0 stopni do nawet 90 stopni, jednak w przypadku nachyleń większych niż 45 stopni rekomendowane jest skorzystanie z usług wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Przy małym nachyleniu szczególną uwagę należy poświęcić zagadnieniom hydroizolacji, aby zapobiec ewentualnej stagnacji wody i nadmiernemu przeciążeniu retencyjnemu.
  4. Siła wiatru. Jest ważna zwłaszcza w odniesieniu do wysokiej roślinności, która bez odpowiedniego zabezpieczenia jest zagrożona zniszczeniem. Elementami ochrony przed wiatrem mogą być prefabrykaty pustakowe, dodatkowe balasty i mechaniczne mocowanie uszczelnień.
  5. Odwodnienie. Wykonywane jest w warstwie drenażowej na podobnych zasadach, co w przypadku klasycznej konstrukcji dachowej.
  6. Nawodnienie. Zielony dach wymaga zainstalowania punktów poboru wody. Pamiętajmy jednak, że główną funkcję nawadniającą pełni woda deszczowa. W przypadku dachów intensywnych, wymagających czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, warto zainwestować w automatyczny system nawadniania.
  7. Roślinność. Należy mieć na uwadze, że wyboru odpowiednich gatunków roślin może dokonać tylko osoba wyspecjalizowana w tym zakresie. Na dachach intensywnych można sobie pozwolić na różnorodność gatunkową, od bylin do drzew i krzewów. Na dachach ekstensywnych stosuje się rośliny odporne i łatwo przystosowujące się, zazwyczaj w postaci mat wegetacyjnych.
  8. Bezpieczeństwo. Podczas zakładania zielonego dachu należy przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiednio zabezpieczając montażystów przed upadkiem. Trzeba się także stosować do przepisów przeciwpożarowych. Zielony dach będzie odporny na ogień, jeśli układ warstw osiągnie minimum 4 cm, a ilość substancji organicznej w substracie będzie nie mniejsza niż 20%.
  9. Konserwacja. Konserwacja dachów ekstensywnych może odbywa się z częstotliwością raz na rok, intensywnych – częściej. Należy skontrolować szczelność membrany, stan hydroizolacji i obrzeży oraz sprawność systemów nawadniających. Regularne czynności pielęgnacyjne powinny obejmować cięcie, podlewanie i nawożenie roślin oraz odchwaszczanie.
Artykuły powiązane
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Konstrukcja - warstwy zielonego dachu
Najważniejsze zalety trawników
Najważniejsze zalety trawników
Zielony dach a bezpieczeństwo
Zielony dach a bezpieczeństwo
MASZ PYTANIA?  CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?
MASZ PYTANIA?
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Zostaw nam swoje dane kontaktowe a my oddzwonimy w celu skontaktowania się i ustalenia wstępnej wyceny i kosztów realizacji.

Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
Proszę uzupełnić wymagane pole.
ZADZWOŃ DO NAS
ZADZWOŃ DO NAS
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO?

Zapisz się do newslettera

Znajdź nas...
Leszno Dolne 35a
67-321 Leszno Górne