SYSTEMY ZIELONYCH DACHÓW

EKSTENSYWNY SYSTEM ZIELONYCH DACHÓW XERO FLOR

system zielonych dachów
zielone dachy Xero Flor

Tradycyjne, artystycznie wykonane ogrody dachowe stanowią pewną formę zielonego dachu. Ich istotną wadą jest jednak fakt, że mogą być stosowane tylko na stabilnych dachach. W dodatku są kosztowne i wymagają stałej pielęgnacji. Xero Flor, jako doświadczony producent systemów zielonych dachów, proponuje inne rozwiązanie: zazielenianie ekstensywne.

Systemy zielonych dachów Xero Flor pozwalają na niezwykle skuteczne i trwałe pokrycie zielenią każdego rodzaju dachu. Za ich pomocą można pokrywać również bardzo lekkie konstrukcje dachowe i dachy strome. Oferowany system Xero Flor nie jest jedynym systemem obsadzania zielonych dachów, jednak wieloletnie badania oraz sprawdzenie ich w praktyce udowodniły, że jest on idealnym połączeniem estetyki i ekologii z korzyściami gospodarczymi oraz technicznymi. Opatentowane rozwiązania systemu ekstensywnego zazieleniania Xero Flor są bardzo szybkim i prostym sposobem na wykonanie zielonego dachu.

Warstwę wegetacyjną systemów zielonych dachów Xero Flor stanowi substrat, który jest wykonany z mieszaniny skał mineralnych o odpowiednio dobranej granulacji. Dokładna grubość warstwy substratu zależy od projektowanej zieleni i w systemie Xero Flor waha się od 5 do 10 cm. Jest to wystarczająca ilość do utrzymania odpowiedniej wilgoci potrzebnej roślinom i zapewnienia bezproblemowego rozwoju. Obecnie jako alternatywę dla tradycyjnego substratu mineralnego stosuje się również specjalną wełnę skalną oraz geowłókniny magazynujące.

Elementy systemu zielonych dachów

System zielonego dachu Xero Flor opiera się na trzech podstawowych warstwach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zielonego dachu. Są to warstwa drenażowo-filtracyjna, warstwa wegetacyjno-magazynująca oraz warstwa roślinna.

Warstwa drenażowo-filtracyjna ma za zadanie odprowadzenie nadmiaru wody, przewietrzanie korzeni i polepszenie wartości izolacyjnej konstrukcji dachowej. Sama warstwa drenażowa zielonego dachu jest wymagana na dachach do 5° spadku; na dachach o wyższej pochyłości drenażu się nie stosuje. Do wykonania drenażu wykorzystuje się maty pętelkowe, maty kubełkowe lub żwir rzeczny o odpowiedniej granulacji. Na rozłożony drenaż rozwija się geowłókninę, tzn. filtr, który ma za zadanie zapobiegać zatykaniu się drenażu przez warstwę wegetacyjną.

Warstwę wegetacyjno-magazynującą stanowi wykonany z mieszaniny skał mineralnych o odpowiednio dobranej granulacji substrat. Dokładna grubość warstwy substratu zielonego dachu zależy od projektowanej zieleni i w systemie Xero Flor waha się od 5 do 10 cm. Jest to wystarczająca ilość do utrzymania potrzebnej roślinom odpowiedniej wilgotności i zapewnia ich bezproblemowy rozwój.

Warstwę roślinną zielonych dachów stanowią maty wegetacyjne pokryte wyhodowaną w 100 proc. wcześniej roślinnością. Wykorzystane do stworzenia naszych systemów zielonych dachów rośliny są w specjalny sposób dobierane. Nie każda roślina jest w stanie rozwijać się w ekstremalnym środowisku dachu. Dobierane przez nas mieszanki składają się z różnych gatunków mchów, rozchodników, traw, ziół oraz wielu innych. Kiedy warstwa roślinna zielonego dachu pokrywa się zielenią, zostaje zwinięta i przeniesiona na dach na uprzednio przygotowane z substratu podłoże. Dzięki temu, że rośliny są wyhodowane wcześniej, mamy pewność, że z naszym zielonym dachem nie może stać się już nic złego, a poza tym od razu uzyskujemy efekt pełnego zazielenienia. Ekstensywny system zazieleniania Xero Flor w zasadzie zaopatruje i utrzymuje się sam. Naturalne procesy środowiska w podłożu dostarczają pożywki dla wegetacji roślin. Stan stresu u roślin wywołany np. brakiem wody wyrównywany jest za pomocą specjalnie dobranych mechanizmów. Obumieranie z jednej strony starych roślin, a z drugiej strony naturalny wysiew i rozwój młodych roślin odbywa się w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin. Obieg, który można tylko ostrożnie wspomagać, nie podlega intensywnym środkom pielęgnacyjnym. Dlatego też nie wolno stosować żadnych herbicydów. Do minimum zabiegów pielęgnacyjnych należy regularna kontrola i oczyszczanie odpływów dachowych wiosną i jesienią oraz usuwanie korzeni obcych roślin, a także obcych narośli w strefie obsypki.

przejdź do działu

Dla nas najważniejsza jest jakość.
Od ponad 20 lat rozwijamy się razem