Zalety zielonego dachu
Dlaczego zielone dachy są koniecznością?
Od wielu już lat urbaniści, architekci i projektanci zieleni na całym świecie poszukują rozwiązań, które pozwoliłyby uczynić życie w miastach bardziej przyjaznym dla człowieka. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie na martwe do tej pory ściany i dachy budynków zielonej roślinności. Korzyści płynące z zastosowania systemów zielonych dachów od dawna są znane.
Przede wszystkim zielone dachy w znaczący sposób łagodzą klimat miejski, który w znacznym stopniu odbiega od klimatu otaczających terenów. Nawierzchnie dachów oraz mury budynków działają jak akumulatory ciepła. Powstaje w ten sposób zjawisko tzw. „wyspy ciepła”, które powoduje w centrach aglomeracji miejskich wzrost temperatury powietrza średnio o 1-2°C (w skrajnych przypadkach do 10°C) oraz obniżenie jego wilgotności. Umieszczona na powierzchniach dachów roślinność, poprzez odparowanie nagromadzonej wody i odbicie promieniowania słonecznego wytwarza coś na kształt „poduszki powietrznej” o wyższej wilgotności i niższej temperaturze (dach pokryty papą bitumiczną latem nagrzewa się do 60-70°C, zielony dach zaledwie do 25-40°C). Natomiast już dwucentymetrowa warstwa zieleni jest w stanie zatrzymać około 50-60% wód opadowych, które są następnie odparowywane, przez co zwiększają wilgotność powietrza i odciążają kanalizację miejską, wzbogacają powietrze w tlen i zmniejszają zawartości CO&sub2;. Dach o obszarze 15 m² w ciągu roku produkuje tlen dla 10 osób. Jednocześnie może pochłonąć aż 10-20% pyłów i gazów z powietrza. Zielone dachy w poważny sposób (o około 20-30 dB) zmniejszają także hałas uliczny poprzez odbicie i częściowe pochłonięcie dźwięków.

Zielone dachy działają również jako dodatkowa izolacja dachu, zarówno termiczna jak i chroniąca pokrycie dachu przed uszkodzeniami zewnętrznymi (zerwanie przez wiatr, uszkodzenia przez ptactwo, zmiany pod wpływem promieniowania słonecznego itp.).
Takie systemy pozwalają odzyskać utraconą pod zabudowę powierzchnię biologicznie czynną, pozwala to w pełni wykorzystać niewielkie działki w centrach miast bez kolizji z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Trawnik na dachu – praktyczne, ekologiczne i efektowne rozwiązanie

Stosowanie roślinności na dachach i elewacjach budynków jest istotnym elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni. Trawnik na dachu pozwala na ukrycie znajdujących się tam urządzeń instalacyjnych, tworzenie jednorodnych kompozycji poprzez łączenie zieleni na różnych poziomach: roślinności w mieszkaniu, na tarasie, dachu i w otoczeniu budynku. Posiadanie trawnika na dachu pozwala również na tworzenie charakterystycznych elementów roślinnych wyróżniających poszczególne budynki.
Jeden z największych architektów XX-wieku Le Corbusier, który nazywał dach „piątą elewacją”, pisał, że: „(…) Dach – ogród będzie ulubionym miejscem pobytu w domu, poza tym oznacza dla miasta odzyskanie całej utraconej pod zabudowę powierzchni”. Uważał, że ogrody na dachu zbliżą człowieka do natury i z tego powodu ich budowę umieścił na czołowym miejscu w swoim programie nowej architektury. Dzisiaj, gdy potrzebujemy coraz więcej domów, fabryk, biur, sklepów, ulic i placów parkingowych, przesłania Le Corbusiera nabiera szczególnego wyrazu. Wykorzystanie nowych miejsc, gdzie mogą powstać powierzchnie zielone, staje się koniecznością.