Przygotowanie podłoża

Podłoże pod ułożenie trawnika w rolce może być w postaci gleby rodzimej lub specjalnie do tego celu skonstruowanej warstwy nośnej, na której będzie zakładana darń. Teren przed ułożeniem trawnika w rolkach powinien być uprzednio przekopany, zniwelowany, wykarczowany ze zbędnych drzew i krzewów oraz wyczyszczony z występujących kamieni, gruzu oraz resztek budowlanych. Gleba pod trawnikiem powinna być raczej lekka i przepuszczalna, dlatego niekiedy należy ją rozrzedzić piaskiem.

Technika układania trawnika w rolce

 

Zadarnianie terenów trudnych

Do terenów trudnych należą powierzchnie trawiaste na znacznych pochyłościach lub w warunkach trudnych do bytowania, np. pasy zieleni przy autostradach czy parkingi. Uciążliwy dostęp do takich terenów sprawia, że zadarnianie i umacnianie takich powierzchni jest szczególnie trudne. Głównym celem zadarnienia w takich warunkach jest ochrona przed erozją. Dodatkowo mają one także znaczenie estetyczne.

Podłoże pod boisko

Aby we właściwy sposób przygotować podłożę pod budowę terenów sportowych niezbędna jest fachowa wiedza i znajomość tematu. Najszerzej i najdokładniej tą tematykę obejmuje norma DIN 18035-4, która powinna być podstawową lekturą przed rozpoczęciem każdej inwestycji. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do wizyty lub do kontaktu telefonicznego z naszym biurem.

Rozkładanie trawnika na terenie płaskim

Na przygotowanym uprzednio terenie układa się obok siebie poszczególne warstwy trawnika w rolce. Ważne jest, aby w trakcie tego procesu trawnikiem nie rzucać, ani go nie naciągać. Trawnik po rozłożeniu ma określona wilgotność. Kiedy jej poziom spadnie, zacznie się kurczyć i powstaną szpary między rolkami. Z tego względu bardzo jest ważne, aby rolowane trawniki ustawiać ściśle jeden obok drugiego, a poszczególne pasy do siebie dopychać, a nie je rozciągać. Wystające brzegi przycina się ostrym nożem lub brzeszczotem. Po ułożeniu trawnik wałujemy i obficie podlewamy.

Teren stromy

Na terenach stromych, takich jak skarpy czy wały, metoda układania jest taka sama jak na terenie płaskim. Jeśli poziom pochyłości jest znaczny, trawnik rolowany dodatkowo mocuje się po rogach drewnianymi kołeczkami w ilości od 4 do 10 sztuk, co zapobiegnie jego zsuwaniu do czasu przyrośnięcia.

układanie trawnika z rolki

Nawadnianie

W ramach pielęgnacji wykończeniowej trawa z rolki powinna być regularnie nawadniana. Trzeba przy tym uważać, aby nie nawilżać tylko najwyższych warstw (kilka milimetrów), ale 10 cm warstwy nośnej trawy, aby korzenie zostały pobudzone do wegetacji w dół. Właściwe proporcje to ok. 10-15 l/m² wody na jedno zraszanie. Odstępy między zroszeniami powinny być stopniowo zwiększane. Częstotliwość i określenie dokładnej ilości zroszeń powinno być dopasowane do miejscowego klimatu i pogody. Przez pierwsze tygodnie, dopóki trawnik się nie przyrośnie do podłoża, należy podlewać, tak, aby był cały czas wilgotny. Na terenach trudnych, gdzie mogą wystąpić techniczne problemy z prawidłowym nawodnieniem zaleca się rozkładanie trawnika w dni chłodniejsze i pochmurne.

przejdź do działu

Dla nas najważniejsza jest jakość.
Od ponad 20 lat rozwijamy się razem