Mech na trawniku. Problem ogrodników

Mech, który widujemy w lesie, wygląda bardzo uroczo. Jednak ten, który uporczywie atakuje trawnik w wypielęgnowanym ogrodzie, może spędzać sen z powiek. Mech na trawniku wygląda nieestetycznie i sprawia wrażenie, jakby o trawnik nikt nie dbał. Zwalczenie mchu potrafi przysporzyć ogrodnikom kolejnych siwych włosów. Podpowiemy, jak robić to skutecznie.

Czym jest mech?

Mech to najprościej mówiąc, szybko rozprzestrzeniające się, prymitywne niekwitnące rośliny, które mogą zarastać zarówno zwykły trawnik, jak i trawnik z rolki. Mech szybko rozrasta się na trawie, gdy ma ku temu sprzyjające warunki. To oznacz chociażby wilgotną glebę o słabej przepuszczalności. Mech uwielbia także spore zacienienie i kwaśne podłoże. Może pojawiać się w miejscach, gdzie gleba jest uboga w składniki pokarmowe. Powodem jego ataku na trawnik może być również zbyt krótkie przystrzyganie trawy. Najczęściej staje się sporym problemem na wiosnę i jesienią.

Jak wygląda walka z mchem?

Mech nie przepada za glebą zasadową. Jeśli w naszym ogrodzie gleba jest bardzo kwaśna, należy podwyższyć jej pH. Warto także nauczyć się poprawnie kosić trawę. Lepiej to robić regularnie i zostawiać źdźbła o długości co najmniej 3 cm, niż kosić rzadko i na bardzo krótko. Przy poprawnym koszeniu trawa wzmacnia się, przez co jest odporniejsza na mech. Drugą kwestią jest poprawa drenażu, chociażby przy pomocy specjalnego wała z kolcami. Wykonane nakłucia zasypuje się piaskiem, który zadba o odpowiedni dopływ powietrza. Jeśli jest to możliwe, działkę należy odpowiednio nasłonecznić, usuwając zbyt gęste gałęzie drzew i stare, niepotrzebne nikomu zabudowania. Na rynku dostępne są także specjalne nawozy, które wspierają walkę z mchem. Im wcześniej zaczniemy ich używać, tym lepiej dla naszego ogrodu. Mech jest łatwiejszy do wyplenienia, gdy jest go jeszcze względnie mało. W razie wątpliwości, jak powinniśmy ratować nasz trawnik, powinniśmy poprosić o pomoc specjalistę.

przejdź do działu

Dla nas najważniejsza jest jakość.
Od ponad 20 lat rozwijamy się razem