Kilka słów o nawożeniu trawników z rolki

Systematyczne nawożenie trawnika jest niezbędne, aby był on piękny, ciemno-zielony i dobrze rósł. Każdy producent trawników z rolki powinien informować swoich klientów o tym, jak pielęgnować trawnik i jak go nawozić, aby uzyskać zamierzony efekt. Bardzo istotne jest nawożenie nawozami mineralnymi, które powinno się rozprowadzać w miarę możliwości równomiernie. Jakie pierwiastki są najważniejsze dla trawnika?

Azot

Azot zwiększa zawartość chlorofilu w liściach. To właśnie dzięki niemu trawa rośnie szybko i ładnie się wybarwia. Trawniki nawozi się azotem od wiosny do wczesnej jesieni. Należy jednak zadbać o to, by trawa przed spoczynkiem zimowym nie była zbyt bujna.

Fosfor

Fosfor odpowiedzialny jest za rozwój system korzeniowego. Na trawnikach sportowych i dywanowych stosuje się go w większych dawkach. W glebie o odczynie kwaśnym musi być wspierany pracą drobnoustrojów, w przeciwnym razie staje się trudno przyswajalny dla roślin.

Potas

Potas ma znaczący wpływ na regulację gospodarki wodnej roślin, przeprowadzaną przez nie fotosyntezę, a także ich odporność na choroby i przymrozki. Potasu przeważnie nie brakuje w glebach zwięzłych, jednak należy go dostarczać glebom lekkim i piaszczystym. Potas powinno się podawać jesienią.

Wapń

Wapń pełni szereg ważnych funkcji we wzroście trawy. Pomaga jej w wykorzystaniu fosforu i potasu, a także przyśpiesza rozkład próchnicy i uwalnia azot. Bardzo ważne jest dostarczanie wapnia zwłaszcza trawom rosnącym na glebach kwaśnych.

Kiedy nawozić?

Najpopularniejszym sposobem na nawożenie trawników jest wykonywanie tej czynności kilka razy w sezonie, przy użyciu dedykowanych do danej pory roku nawozów. Nawozy wiosenne stosuje się zazwyczaj na początku kwietnia, po pierwszym koszeniu. Nawóz uniwersalny stosuje się co najmniej raz, na początku lata. Ważne, by nie nawozić trawnika podczas suszy. Wówczas należy pamiętać o obfitym podlaniu trawnika. Jesienne nawozy (ubogie w azot, bogate w potas) powinno się stosować we wrześniu, by odpowiednio przygotowały trawnik do zimowania.

przejdź do działu

Dla nas najważniejsza jest jakość.
Od ponad 20 lat rozwijamy się razem