Jak zielone dachy wpływają na mikroklimat?

Dachy pokryta naturalną roślinnością to propozycja dla każdego, kto ceni oryginalne rozwiązania i chce, by jego dom wyróżniał się spośród innych zabudowań. Jednak estetyka, to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać nasze kompozycje. Nowoczesne rozwiązania przypadną do gustu także fanom ekologii. Zielone dachy, dzięki zastosowanej roślinności i jej zdolnościom, wpływają korzystnie na środowisko naturalne.

Skuteczne obniżenie temperatury

Dachy z roślinnością to doskonały sposób na poprawienie równowagi, panującej w naszym mikroklimacie. Na czym polega ich dobroczynne działanie? W przypadku standardowych dachów, wykonanych z blachy lub dachówki, promienie słoneczne są odbijane, przez co trafiają ponownie do atmosfery. Prowadzi to do wzrostu temperatury na obszarach miejskich, nazywanych niekiedy “wyspami ciepła”. Natomiast kompozycje, oparte na bazie starannie dobranych mieszanek roślin, pochłaniają dużą ilość docierającego ciepła. Dzięki temu, zielone dachy pozwalają utrzymać optymalną temperaturę w naszych domach, a jednocześnie dbają o mikroklimat w najbliższym otoczeniu. 

Naturalny magazyn wody

Zielone dachy, czyli innowacyjne kompozycje złożone ze specjalnie dobranych gatunków roślin, mają też zdolności do magazynowania wody. Jak łączy się to z kwestią wpływu na środowisko? Kiedy nagrzane budynki powodują podwyższenie temperatury powietrza, jednocześnie spada też jego wilgotność. W takich momentach woda zgromadzona przez zielony dach, jest oddawana i podnosi poziom wilgoci w powietrzu, prowadząc do osiągnięcia korzystnego balansu. Zielone kompozycje działają też jak naturalne, bardzo wydajne zbiorniki retencyjne, które w zależności od swojej specyfiki magazynują od 50 do 90 procent opadów. Dzięki takim zdolnościom ilość wody deszczowej, która trafia do systemu kanalizacyjnego, jest mniejsza. Inne zalety to zwiększenie ilości niezbędnego nam do życia tlenu i jednoczesna eliminacja dwutlenku węgla z atmosfery. Starannie opracowane kompozycje obniżają ilość pyłów i innych występujących w miastach zanieczyszczeń, które wykazują negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zielone dachy redukują także część hałasu, poprzez odbijanie i częściowe pochłanianie fal akustycznych.

przejdź do działu

Dla nas najważniejsza jest jakość.
Od ponad 20 lat rozwijamy się razem